Младежите до 19 г. на ХК Локо /Мз/ са сребърни медалисти в турнира за Купа „България-БФХ“

02-03-2021     0      398

Младежите до 19 г. на ХК Локомотив постигнаха един от най-големите успехи в близо 60-годишната история на хандбала в гр. Мездра. Момчетата на треньора Евгени Йоловски завоюваха сребърните медали във финалния турнир за Купа „България-БФХ“ в тази възраст, който се проведе в спортна зала „Арена Вършец“. Домакин на надпреварата беше мездренският клуб.

В груповата фаза младите „железничари“ постигнаха две победи. Те разгромиха своите връстници от Чардафон (Габрово) с 33:15 (15:8) и надделяха над класния отбор на Спартак (Варна) с 30:26 (12:14). Така локомотивци оглавиха крайното класиране в предварителна група „А“ с актив от 4 точки и голова разлика 63:41 и заслужиха правото да играят за разпределение на медалите.

На полуфиналите младежите на Локомотив (Мездра) сразиха един от основните си конкуренти у нас при М19 Фрегата (Бургас) с 35:20 (20:8) и се класираха за финала. В другия полуфинал Локомотив (Горна Оряховица), елиминира трудно Спартак (Вн) с 26:25 (13:11).

На финала мездренските хандбалисти загубиха в оспорван двубой от носителя на трофея през последните три години Локомотив (ГО) с 25:28 (14:18) и спечелиха сребърните отличия.

С бронзовите медали се окичи Спартак (Вн), който в двубоя за III-IV място победи Фрегата (Бс) с 30:23 (12:14). На пето място се нареди Шумен-61 (Шумен) след драматичен успех над Чардафон (Гб) с 32:31 след изпълнение на 7-метрови хвърляния (в редовното време 29:29).

ХК Локомотив (Мездра) заслужи и една от четирите индивидуални награди в турнира - пивотът на отбора Божидар Симеонов беше определен за най-добър защитник. Голмайстор на турнира с 35 точни попадения стана Георги Кръстев (Локомотив - ГО), за най-полезен състезател беше избран неговият съотборник Михаел Иванов, а за най-добър вратар - Николай Петров (Спартак - Вн).

Наградите на призьорите връчиха кметът на община Мездра Иван Аспарухов и делегатът на Българската федерация по хандбал (БФХ) Иван Башев.

„Сребърните” мездренски хандбалисти играха в състав: Петър Ганев,  Валентин Гачев, Милен Валентинов (кап.), Божидар Симеонов, Илиян Младенов, Йохан Марков, Георги Йорданов, Георги Вълков, Жоро Иванов, Теодор Ангелов, Владимир Андреев, Деян Дачев, Габриел Георгиев, Кристиян Иванов, Калоян Джанабетски и Цветелин Петров.

„Приехме да бъдем домакини на тези държавни финали, за да покажем на всички хандбални ръководители у нас, съдии, треньори и официални лица, че нашият спорт се практикува не по-лошо и извън големите областни градове, заяви след турнира председателят на ХК Локомотив (Мездра) инж. Георги Валентинов. В тях се срещнаха 6-те най-добри отбора в страната при М19, за да премерят сили за Купа „България-БФХ“.

Тук е мястото да благодаря на делегата на БФХ Иван Башев и на съдийските двойки Светослав Йовчев/ Звезделин Йончев и Теодор Илиев /Евелина Методиева. За това, че показаха на цялата хандбална общност, че в България има достойни съдии, колкото и малко да са те!

Да благодаря на треньора Евгени Йоловски и всички наши състезатели, че показаха мъжество, увереност и че са големи, ама много големи мъже! Казвам това, въпреки че ние загубихме финала, но големия печеливш, се оказа Българският хандбал. Защото Мездра показа, че когато има постоянство, добра подготовка и липса на режисирани спектакли - нещата се получават. Успех, Локо (Мездра)! Обичам ви, момчета!“